Płyty

C.F. Abel – Sonatas from the Maltzan Collection

Płyta nominowana do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2020 oraz do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii „Album Roku – Muzyka Dawna”. Zawiera nagrania sześciu sonat gambowych Carla Friedricha Abla z odkrytego w Poznaniu manuskryptu, pochodzącego z księgozbioru rodziny Maltzanów z Milicza.

Wykonawcy:
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – klawesyn, pianoforte
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa

Płyta dostępna na http://www.dux.pl/abel-sonaty-a-firlus-k-firlus-t-pokrzywinski.html

Gamba Sonatas

Płyta nominowana do nagrody FRYDERYK 2019. Stanowi ona zestawienie twórczości dwóch muzycznych rodów: tego największego, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś historię muzyki nowożytnej – rodu Bachów – oraz niemal całkowicie zapomnianego i zepchniętego na margines świadomości, mającego polskie korzenie rodu Podbielskich. Z tej konkurencji wyłaniają się cztery wyjątkowe osobowości – każda zanurzona w swoim czasie i operująca indywidualnym stylem wypowiedzi.

Wykonawcy:
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – klawesyn

Płyta dostępna na http://www.dux.pl/bach-podbielski-gamba-sonatas-firlus-firlus.html


Extempore: Telemann – Solos & Trios

Płyta zawierająca niezwykle ciekawe zestawienie sonat triowych Georga Philippa Telemanna z utworami solowymi na skrzypce, klawesyn oraz violę da gamba. Oprócz kompozycji w oryginale przeznaczonych na instrumentarium Extempore znaleźć można tu również autorskie transkrypcje zespołu.

Wykonawcy:
Małgorzata Malke – skrzypce barokowe
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – klawesyn, pozytyw

Płyta dostępna na http://www.dux.pl/telemann-solos-trios-extempore.html

{oh!} Orkiestra Historyczna: Muzyka mistrzów francuskich

{oh!} Orkiestra Historyczna, zespół pod dyrekcją Martyny Pastuszki specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, zaprasza do świata francuskiej muzyki barokowej. W tej epoce życie polityczne i artystyczne nad Sekwaną koncentrowało się na oszałamiająco wystawnym wersalskim dworze Ludwika XIV. Król Słońce zgromadził wokół siebie znakomitą plejadę muzyków, którzy mieli dla niego tym większe znaczenie, że sam tańczył w wystawieniach baletów, a spektakle pełniły funkcję nie tylko popularnej rozrywki, lecz również udramatyzowanej alegorii rządów.

Wykonawcy:
{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka – koncertmistrz
Krzysztof Firlus – viola da gamba

Płyta dostępna na http://www.dux.pl/muzyka-francuskich-mistrzow.html

Music in Dresden in the times of Augustus II the Strong

Płyta zawierająca nie należące do kanonu, acz przepiękne sonaty na skrzypce i basso continuo kompozytorów związanych z dworem drezdeńskim, takich jak m.in.: F. Benna, Schreyfogel czy F. Veracini

Wykonawcy:
Martyna Pastuszka – skrzypce barokowe
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Krzysztof Firlus – viola da gamba

Płyta dostępna na http://www.dux.pl/muzyka-w-dreznie-za-panowania-augusta-ii-mocnego-music-in-dresden-in-the-times-of-augustus-ii-the-st.html

Nikola Kołodziejczyk Orchestra: Barok progresywny

Barok Progresywny – drugi album Nikola Kołodziejczyk Orchestra, nagrany za jednym podejściem,
bez poprawek cyfrowych, wydany przez niezależną oficynę Nowa Brama Pro Musica. Zawiera godzinną suitę napisaną przez Kołodziejczyka na piętnastoosobowy big-band. Jazzowe improwizacje przenikają się tutaj
z instrumentarium historycznym (barokowym) i ludowym (polskim i azjatyckim). Album zdobył laur w kategorii „Płyta Roku – Jazz” na gali Fryderyki 2016.

Wykonawcy:
Nikola Kołodziejczyk Orchestra pod dyr. N. Kołodziejczyka

Płyta dostępna na http://nikolakolodziejczyk.com/discography.html

Litewska birbynė: Muzyka XVII wieku w Polsce i na Litwie

Utwory Adam Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, Tarquinio Meruli, Adama z Wągrowca) oraz anonimowych kompozytorów w niecodziennej interpretacji z wykorzystaniem oryginalnych litewskich instrumentów – birbyne – z towarzyszeniem „klasycznego” zestawu basso continuo.

Wykonawcy:
Ensemble Reversio
Marek Toporowski, Irmina Obońska – klawesyn, pozytyw
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Darius Klišys, Eugenijus Čiplys – litewskie birbyne

Płyta dostępna na: http://www.reversio.org/Shop/6-2-Studio/index.php/;focus=VIZIJA_cm4all_com_widgets_Shop_1260648&path=?subAction=showProduct&categoryId=8146&productId=29671#VIZIJA_cm4all_com_widgets_Shop_1260648